Головна » Статті » Сучасна українська літературна мова » Стилістика |
ПАРАДИГМА - (стилiстична) (від гр. paradeigma — приклад, взірець) схема (модель) семантико-стилiстичних вiдношень, що вiдобpажають наявнiсть чи вiдсутнiсть стилiстичних значень (конотацiй) та їх iнтенсивнiсть. Стилiстична паpадигма має вигляд: “плюс” — “нуль” — “мiнус”, де “нуль” є стилiстичною нейтpальнiстю — основою паpадигми, “плюс” — стилiстичним значенням позитивної оцiнки, а “мiнус” — стилiстичним значенням негативної оцiнки: лик — обличчя — пика, кpокувати — йти — плентатись, споживати — їсти — жеpти. У широкому значенні парадигматику розуміють як систему парадигм, що протиставляється і своїми класами, і відношеннями між елементами парадигм у синтагматиці. У стилістиці користуються поняттям стильової (функціонально-стильової) парадигми літературної мови, маючи на увазі систему стилів, її визначеність один щодо одного, зв'язки і залежності між ними, що в системній сукупності охоплюють увесь простір національної мови. Стильову парадигму складає система експресивних стилів, які протиставляються один одному, і це протиставлення чітко закріплене і виражене. Можна говорити про парадигму стилістем (мовних одиниць, що мають стилістичне значення), які виформовуються навколо певних змістових понять за стилістичними критеріями. Таких критеріїв є кілька:
Поняття стилістичної парадигми можна застосувати при стилістичному аналізі будь-якого тексту, але особливо продуктивним таке застосування буде під час вивчення художнього тексту, коли до стилістем, уже відомих у художньому мовленні, додаються авторські, виформовується нова парадигма. У художніх текстах наскрізний образ твориться на якійсь реалії чи понятті кількома стилістично маркованими одиницями, серед яких будуть і образні загальномовні, і контекстні. Наприклад, у творчості Лесі Українки об'єктом художньої рефлексії часто є пісня, в результаті чого це слово обростає нетрадиційними для нього словосполученнями, розширюється семантично на основі якихось творчих, образних, можливо, суто чуттєвих уявлень, входить у тропеїчні конструкції. Слово пісня подається в основному (прямому) значенні:
Переносне значення: будь-які звуки, що нагадують пісню або можуть навіяти враження про неї: Ми слухали пісню морського прибою; ...пісню, що дзвонять кайдани..; Я досі того вимовить не можу, чого мене навчила пісня смерті. | |
Переглядів: 1631 | | |
Всього коментарів: 0 | |