Головна » Файли » Інші дисципліни » Системна організація української мови

СЕМНИЙ СКЛАД СЛОВА. КЛАСИФІКАЦІЯ СЕМ
[ Викачати з сервера (470.7 Kb) ] 07.06.2015, 16:35

Крім визначення лексико-семантичних варіанту, з метою аналізу лексичного значення у слові Розкрити семантичну структуру лексеми означає: 1) знайти порядок внутрішнього зчеплення, зв’язку і підпорядкування значень її лексико-семантичних варіантів; 2) з’ясувати диференціальну рису, за якою одне значення протиставляється іншому.Для визначення диференціальних рис окремих лексичних значень у мовознавстві застосовують метод компонентного аналізу (МАЛЮНОК 1), за яким розрізняють мінімальні смислові ознаки – семи (від гр. sema – знак), які є елементарними компонентами значення як найменші розрізнювальні риси, об’єктивно притаманні денотату.

Семний аналіз може бути представлений у вигляді таблиць, де по вертикалі розташовуються аналізовані слова, а по горизонталі — назви семантичних ознак. На перетині слів і ознак ставиться +, якщо ознака наявна, або —, якщо ознаки в значенні слова немає.

 

Не всі семи за своєю природою і функціями є однаковими. Розрізняють такі види сем: класема, архісе ма, диференційна, інтегральна, ймовірнісна (потенційна), градуальна (їх кількісна і якісна характеристика в різних лінгвістичних джерелах не збігається) семи. Класема — найбільш узагальнена за змістом сема, що відповідає значенню частин мови (предметність, ознака, дія тощо). її ще називають категоріальною семою. Архісема — сема, спільна для певного лексико-семантичного поля чи тематичної групи (час, погода, переміщення, почуття тощо). Диференційна сема — сема, за якою розрізняють значення (диференційною семою для йти і бігти є інтенсивність, для йти і ходити — односпрямованість/різноспрямова-ність). Інтегральна сема — сема, спільна для двох чи більше значень (так, їхати, ходити, бігти мають інтегральну сему 'місце переміщення — земля', бігти і летіти — 'односпрямованість'; інтегральною завжди є архісема). Ймовірнісна, або потенційна сема — сема, яка не характеризує предмет чи взагалі поняття, позначене аналізованим словом, а може виявлятися в певних ситуаціях. Градуальна сема — сема, яка не представляє якоїсь нової ознаки, а лише ступінь вияву, інтенсивність тієї самої ознаки, що є і в інших близьких за значенням словах. Так, скажімо, слова літеплий, теплий, жаркий, гарячий протиставлені між собою градуальною семою: різняться ступенем вияву ознаки тепла.

Отже, значення полісемантичного слова утворюють певну структуру, елементи якої по-різному залежать один від одного і по-різному пов'язані між собою. Для того щоб визначити семантичну структуру слова, необхідно виявити всі значення (лексико-семантичні варіанти) слова; визначити диференційні ознаки, за якими ці значення протиставляються; простежити порядок внутрішнього зв'язку і підпорядкування лексико-семантичних варіантів та встановити, якими мовними засобами здійснюється внутрішньослівне розмежування семантики слова. 

Аналіз семантичної структури лексеми

 

Категорія: Системна організація української мови | Додав: StudentSun
Переглядів: 12167 | Завантажень: 111 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]