Головна » Файли » Інші дисципліни » Педагогіка/етнопедагогіка |
[ Викачати з сервера (26.2 Kb) ] | 02.04.2012, 19:43 |
Тема 8. Українська народна дидактика Українські прислів'я та приказки про грамоту, навчання, науку, розум, рідну мову. Вік живи — вік учись Про науку: Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. Наука не ходить по лісі, а по людях. Науки ні вода не затопить, ні вогонь не спалить. Науки не носить за плечима. Наука — срібло, а практика — золото. Чим більше науки, тим довші руки. Грамота не хвороба, літ не збавить. Нема науки без муки. Нема муки без науки. Наука не пиво: в рот не ввіллєш.
Про розум: Свій розум май і людей питай Розумному натяк, дурному кийок. Розуму за гроші не купиш. Що голова, то розум. Хто розуму не має, тому й коваль не вкує.
Народні медичні рецепти в нашому краї. Народні рецепти для укріплення та лікування волосся Ми звикли використовувати дорогу косметику для догляду за волоссям, проте давайте повернемося до рецептів наших бабусь і прабабусь які були володарками здорового волосся і без використання сучасної косметики. Рослини що сприяють укріпленню, лікуванню та росту волосся: Аїр тростиновий (корінь і кореневище) Настій. 30 г сухого подрібненого кореневища заливають 1 л окропу, настоюють 1 год. і фільтрують. Використовують для миття голови. Настій 3 столових ложок подрібненого кореневища з кореня на 0,5 л оцту втирають у волосяну частину голови при швидкому випаданню волосся та облисінні. Алоє деревовидне Протипоказано вживати при вагітності, маточних кровотечах, запаленні печінки, нирок та сечового міхура. Береза бородавчата (бруньки, листя) Верба біла (кора) Волошка синя (квіти) Гарбуз звичайний Деревій звичайний (трава) Дуб звичайний (кора) Кропива жалка (трава) Настій. 3 столові ложки сухої подрібненої кропиви запарюють склянкою окропу, настоюють в теплому місці (можна в термосі) протягом години і проціджують. Використовують для втирання в шкіру волосяної частини голови та для миття волосся. Відвар. 100 г подрібнених сухих листків кип’ятять 30 хв. в 1 л оцту розведеного водою у співвідношенні 1:1. Використовують для миття голови при себореї та круговій плішивості (мити ввечері перед сном без мила). Лопух великий (корінь) Фітокрем. 3 столові ложки подрібненого кореня лопуха варять 15 хв у 300 мл води, проціджують, додають, 9 столових ложок внутрішнього жиру, Ставлять на 3 години в духовку. Після охолодження воду, що залишилася, зливають. Використовують для втирання (щодня) у волосяну частину голови для стимуляції росту волосся. Суміш коріння лопуха, квіток нагідок лікарських, шишок хмелю звичайного у співвідношенні 2:5:5 готують як відвар. З цією метою 45 г суміші заливають 1 л окропу, кип’ятять 15 хв. і настоюють годину. Після цього проціджують і застосовують для миття голови 2 рази на тиждень при випаданні волосся і лупі. Суміш коріння лопуха, трави вересу звичайного, листя кропиви жалкої і шишок хмелю звичайного у співвідношенні 2:2:2:1 готують як попередній відвар (7 столових ложок суміші на 1 л окропу) і використовують для миття голови 3 рази на тиждень при випаданні волосся і лупі. Відвар. 15 г сухого подрібненого коріння заливають склянкою води, нагрівають на слабому вогні до кипіння і кип’ятять 15 хв., а потім настоюють годину. Після цього рідину проціджують. Використовують для втирання в шкіру волосяної час-тини голови, компресів, примочок, а також для миття волосся. Проти кашлю: Крупну редьку вимити, зняти верхівку, вирізати заглиблення, залити в нього мед. Редьку поставити у вертикальне положення. Години через 3-4 утворюється суміш з соку і меду. Дорослі приймають її по 1 столовій ложці, діти - по 1 чайною 3-4 рази на день за 20-30 хвилин до їжі, останній прийом переважно роблять перед сном.
Якщо редьки немає, від кашлю врятує буряк. Розрізати вимитий буряк навпіл, в кожній половинці вирізати заглиблення, засипати туди цукор і поставити в духовку до утворення солодкого сиропу. Приймати так само, як сік редьки.
Прислів’я про здоров’я людини. Без здоров'я немає щастя. Веселий сміх - це здоров'я. Доки здоров'я служить, то людина не тужить. Було б здоров'я, а все інше наживемо. Бережи одежу знова, а здоров'я змолоду. Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив. Весела думка - половина здоров'я. Глянь на вигляд і про здоров'я не питай. Здоровий злидар щасливіший від хворого багача. Здоровому все на здоров'я йде, Здоров'я більше варте, як багатство. Здоров'я за гроші не купиш. Здоров'я - найдорожчий скарб. Іржа залізо їсть, а чоловіка - хвороба. Люди часто хворіють, бо берегтися не вміють. Сміх краще лікує, ніж усі ліки. Здоров'я - всьому голова. У кого що болить, той про те й гомонить. Хворому і мед гіркий. Часник сім хвороб лікує. На живому все заживе. У ворожки лікуватись - без здоров'я зостатись.
Прислів’я про рослини: На городі під вербою стоїть колодязь із водою. Де срібліє вербиця - там здорова водиця. Верба і дівчина приймуться де-небудь. Верба, як трава лугова: ти її покоси, а вона знову виросте. Де не повернешся, золоті верби ростуть. Гнучка, як лоза. Зігнувся, як верба над водою. Така правда, як на вербі груші. Високий, як лоза, а дурний, як коза. Верболіз б'є до сліз. Вербові дрова, а козячий кожух - то й випре дух. Синьоока чарівниця часто в полі в нас вертиться; де вінки вона спліта - там пшениці рідкі й жита. Де волошки, там хліба трошки. Буває, що і на палі рожа виростає. У кожній троянді є колючки. Рожа і межи кропивою рожею зістане. Рожа червона і та блідне.
| |
Переглядів: 4480 | Завантажень: 294 | |
Всього коментарів: 0 | |