Головна » Файли » Інші дисципліни » Педагогіка/етнопедагогіка |
[ Викачати з сервера (24.1 Kb) ] | 02.04.2012, 19:46 |
Тема №10 1. Прислів’я та приказки на весняно-літній цикл свят Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує. Як вода капає зі стріх, то ще довго буде холодно. Який вітер від Явдохи, такий буде і до Покрови. Повний місяць з дощем – бути мокрому літу. Явдоха з водою, а Юрій з травою. Євдокія красна, то й весна красна. Прийшла Євдокія – селянинові надія. У Явдохи сила – весь поділ замочила. Якщо на Сорок Святих тепло, то стільки ж днів утримається гожа днина, а холодно – бути сорока морозам. Коли хмарно і мороз, то скоро буде тепло і можна сіяти. На Сорок Святих погода, то на гречку урода. Квітневий день рік годує. У квітні ластівка починає, а соловей кінчає. Яка погода на Благовіщення, така і на Великдень. Гарна погода – гарний врожай. На Благовіщення птиця гнізда в’є. Благовіщення без ластівок – холодна весна. Коли досвіт на Благовіщення без вітру й тепла, - буде гарний врожай. Якщо на Руфа (21 квітня) добра погода – буде погоже літо, а нещасна – холодне й дощове. Прийде тиждень Вербовий – бери віз дубовий. Прийшла Вербниця – назад зима вернеться. Дороге яєчко к Великому дню. На Великдень перший раз зозуля кує. Місяць травень хоч теплий, та голодний. Травневий дощ, як з грибами борщ. Сьогодні в нас Луки – ані хліба, ані муки. Багач, що не має на Луки ні хліба, ні муки. Святий Юрій корів запасає, а Миколай – коней. Закує зозуля до цього дня – на поганий рік. На Юрій починає співати соловей. На Юрій посади редьку, та вроде як кулак. На Бориса й Гліба багато хрущів – урожай на просо. Співає соловейко усю ніч - на гарний сонячний день. Держи сіно до Миколи – не побоїшся зими ніколи. Прийшов Миколай – коней випасай. До весняного Миколи не можна купатись ніколи. У Петрівку мухи роблять на панів, а в Спасівку (19 серпня) – на сеебе. Петрівка – на хліб голодівка. Хто в Петрівку сіна косить, той зимою і в собак їсти не просить. У липні день одбуває, а жара прибуває. У липні літо маківкою повито. До Петра молочка відерце, а по Петрові глек і той неповний. Від Петра красне літо. По Петрові на дворі пусто, а в полі густо. Якщо на Петра один дощ – врожай непоганий, два – добрий, а три – багатий. У серпні серпи гріють, а вода холодить. З Іллею жнива закінчуються – осінь починається. Ілля на полі копи лічить. В цей день до обіду літо, а по обіді осінь. Цілий день сонячно – на недорід. Прийшов Спас – бери рукавиці про запас. Спас – усьому час. Кусючий, як муха у Спасівку. Святий Спас приготував усього про запас: і дощ, і вітер, і холод, і тепло.
2. Які народні свята весняно-літнього циклу вшановуються у вашій родині? Сорок Святих, Олекси, Благовіщення, Вербна неділя, Чистий четвер, Великдень, Бориса й Гліба, Трійця, Святий Петро, Перша Пречиста, Спас, Маковія.
3. Які свята житимуть вічно? Благовіщення, Вербна неділя, Чистий четвер, Великдень, Трійця, Спас, Маковія. 4. Підберіть прислів'я та народні прикмети до осінньо-зимового циклу циклу свят. Вересень весіллями багатий. Прийшла перша пречиста – одягла природа намисто, прийшла друга Пречиста – взяла комара нечиста, прийшла третя Пречиста – стала діброва безлиста. Прийшла Пречиста – на дереві чисто, а прийде Покрова – на дереві голо. Жовтень ходить по краю та й виганяє пташок з раю. Вересень пахне яблуками, а жовтень - капустою. Яка погода на Покрову, такою буде і зима. Якщо в цей день сніг не покрив змелю – не покриє в листопаді і в грудні. Хто лежить до Покрови, той продасть усі корови. Як по Покрові, то і по теплові. Якщо листопад дерев не обтрусить, то зима довгою мусить бути. Якщо на Дмитра день без снігу, то ще не скоро буде зима. Випав сніг – увесь листопад буде холодним і морозним. Якщо відлига то на теплу зиму і ранню весну; цей день зі снігом – весна пізня; холод і сніг – на пізню і холодну весну. Якщо на Михайла відлига – не жди санного шляху до Миколи. Від Михайла зима морози кує. Якщо на Михайла з дощем не услужить – добру й суху весну ворожить. Грудень землю грудить і хату студить. Скільки на Введення води, стільки на Юрія (6 травня) трави. На Наума: вчися, сину, азбуки – прийде хліб сам в руки. Не збирай синові худоби, а збирай йому розум. Прийшов Наум – пора братися за ум. Яка погода на Варвари, така і на Різдво. Який день на Варвари, такий і на Сави. Хто заспить Варвару, той цілий рік буде сонливим. Варвара заварить, Сава закалить, а Микола закує. Якщо в грудні на Варвари болото, то буде зима красна, як золото. Сави і Варвари на мені сорочку обірвали. Сава бідний, а Микола багатий. Сава – батько зимового Миколи. Після Миколи пшениця вкриє поле. Січень з груднем прощається, а на лютий очі косує. У січні вночі панують сови та сичі. Свято Коляди: Зоряне небо – кури добре нестимуться і вродить горох. Місячна ніч – урожай на баштани. Сніг іде – врожай на яблуках. Чисте і зоряне небо – буде сухе й врожайне літо. Дми не дми – не до Різдва йде, а до Великодня. Краще Різдво тріскуче, ніж пекуче. Зелене Різдво – білий Великдень. Якщо під Новий рік добрий сніг – сій гречку. Який перший день у Новому році, таким буде і рік. Василів вечір додає дня на курячу ніжку. На Василя вечір відьми крадуть місяць. На Новий рік погода – буде в полі урода. Старий рік у ноги – Новий у пороги. На Водохреща день теплий – буде хліб темний. Йде лапатий сніг – на врожай. Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба. Лютий виганяє ковалів з гути. Лютий – місяць вітрів і кривих шляхів. Якщо на Стрітення півень нап’ється води, то хлібороб набереться біди. Як на Стрітення капає зі стріхи – не найдеться з літа потіхи. На Касяна не виходь до схід сонця, бо біда буде. Яка Сиропусна неділя, такий і Великдень.
5. Які осінньо-зимові народні свята вшановуються у вашій родині? Коляда, Різдво, Маланка, Водохреще, Стрітення, Масляна, Друга Пречиста, Третяя пречиста, Наум, Варвари, Святий Миколай. | |
Переглядів: 3116 | Завантажень: 226 | |
Всього коментарів: 0 | |