Головна » Статті » Інше » Редагування

Лекція 2
  1. План

    1. Сутність і завдання редагування.
    2. Професія редактора.
    3. Функціональні обов’язки найпоширеніших видавничих посад.

    Основним об'єктом редагування виступає авторський оригінал. Він може містити текстову, а також ілюстраційиу, аудіо- чи відеочастини, які виступають рівно­правними об'єктами редагування. Крім авторського оригіналу, у видавничому процесі в меншому обсязі, але завжди об'єктом редагування виступає також- видавничий оригінал, конструкція видання і проект видання, коли перевіряють дотримання, наприклад, поліграфічних норм. Вкрай рідко об'єктом редагування може виступати і весь наклад видання. У видавничому процесі вказані об'єкти редагування (авторський оригінал, ви­давничий оригінал, конструкція видання та проект видання) традиційно фіксують на папері. Проте останнім часом внаслідок широкого використання у видавничій справі комп'ютерів автори дедалі частіше подають авторські оригінали не тільки на паперових, а паралельно і на комп'ютерних (наприклад, дискетах) чи тільки на комп'ютерних носіях інформації. В цьому випадку перегляд таких оригіналів здійснюють на екрані дисплея.

    Предмет редагування — це приведення об 'єкта редагування у відповідність із чинними у певний час у конкретному суспільстві нормами, а також його творча оптимізація, метою яких с отримання заданого соціального ефекту.

    Редактор – це основний творчий працівник у видавництві, який безпосередньо відповідає за редагований оригінал, його структурний, інформативний, науковий, мовностилістичний рівень.

    Основні функціональні обов’язки редактора:

    - Ґрунтовне ознайомлення з авторським оригіналом та підготовка редакторського висновку на придатність його до редагування (згодом видання).

    - Формування письмових вимог до автора щодо необхідного доопрацювання оригіналу.

    - Редагування авторського оригіналу після затвердження головного редактора.

    - Ознайомлення автора з внесеними правками; погодження з ним запропонованих змін.

    - Надання авторові необхідної допомоги у вдосконаленні архітектоніки оригіналу (поділ на розділи, параграфи, передмови, покажчики, післямови і т.п.).

    - Перенесення авторських виправлень до редакційної верстки.

    - Підготовка каталожної картки видання, а також рекламного тексту для відділу маркетингу.

    - Візування видавничого матеріалу: до верстання, до друку, у світ.

    - Безпосередня участь у розробці проекту художнього оформлення.

    - Робота з другою версткою, плівками, сигнальним примірником.

    Функціональні обов’язки найпоширеніших видавничих посад

    Директор видавництва спрямовує діяльність усього колективу і несе повну відповідальність за результати роботи. Він займається організаційно-управлінською та фінансово-господарською діяльністю.

    Головний редактор визначає видавничу програму і керує всім редакційно видавничим процесом.

    Художній редактор здійснює художнє редагування й ілюстрування видань з метою забезпечення їх високоякісного поліграфічного виконання. Бере участь у розробці проектів художнього і технічного оформлення видань. Перевіряє авторські оригінали ілюстрацій і встановлює можливість їх використання для створення оригіналів, придатних до поліграфічного відтворення, визначає технічні видавничі специфікації та вказівки по художньому оформленню видань і контролює їх виконання в процесі поліграфічного виробництва.

    Технічний редактор здійснює технічне редагування видань з метою забезпечення їх високоякісного поліграфічного виконання. Відповідно до характеру видань уточнює побудову рукопису, перевіряє правильність її структури (розбивку на розділи, частини, глави і т.п.) і супідрядність заголовків у змісті. Визначає технічну придатність оригіналу до набору. Робить розмітку оригіналу видання, вказує техніку набору, порядок розташування ілюстрацій і елементів оформлення видань. Підготовляє макети художнього і технічного оформлення складних видань, складних по побудові смуг (таблиць, малюнків, орнаментів). Перевіряє авторські оригінали ілюстрацій з метою встановлення можливості їх використання для створення оригіналів, придатних до поліграфічного відтворення, і визначає технологічні особливості їх виготовлення. Складає технічні видавничі специфікації і контролює виконання вказівок по поліграфічному виконанню друкованого видання.

     

    Контрольні запитання

               1.Сутність і завдання редагування.

            2.Описати особливості професії редактора.

     

    Список рекомендованої літератури

        1.Партико З.В. Загальне редагування: нормативні основи. – Львів: Афіша, 2006. – 416с.

     2.Мильчин А.Э. Методика редактирования текста. – М.: Логос, 2005. – 524с.

     3.Тимошик М. Книга для автора, редактора, видавця: Практичний посібник. – К.: НВЦ НКМ,2006. – 559с.

     4.Сикорский Н.М. Теория и практика редактирования. – М.: Высшая школа, 1980. – 328с.

     5.Капелюшний А.О. Редагування в засобах масової інформації. – Львів: ПАІС,2005. – 304с.

Категорія: Редагування | Додав: StudentSun (30.08.2015)
Переглядів: 1161 | Теги: Редагування | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]