Тема: Лексична помилка (практично). Ознайомлення з тлумачним і перекладним словниками.
Мета: повторити й поглибити відомості про лексичне значення слова; навчити учнів розрізняти однозначні й багатозначні слова; ознайомити учнів із тлумачним словником; розвивати логічне мислення учнів, розширювати словниковий запас п’ятикласників.
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП УРОКУ
II.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV.ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ І ЗАВДАННЯМ УРОКУ
V.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
VI.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Суть помилки
|
Приклади
|
Правильний варіант
|
Уживання слова в невластивому йому значенні
|
Я напишу ей знаменитий день народження у свій щоденник
|
Знаменний (дуже важливий)
|
Порушення лексичної сполучуваності
|
На свята мама виготовляє смачну їжу
|
Смачні страви
|
Уживання в одному реченні близьких спільнокореневих слів, однакових слів (тавтологія)
|
Їх не чути, бо їх дуже мало
|
Не чути ластівок, бо їх дуже мало.
|
Дублювання змісту у двох словах
|
Мій дідусь улітку їздив на рідну Батьківщину
|
Мій дідусь улітку їздиив на Батьківщину
|
Уживання слова, не властивого описуваній епосі
|
Козаки до останньої краплі крові відбивали фашистську атаку
|
Радянські воїни до останньої краплі крові відбивали фашистську атаку
|
Уживання слів, не властивих українській літературній мові
|
Батько дав прикурити за шалості
|
Батько дав перцю за пустощі
|
Уживання русизмів
|
У бібліотеці можна знайти будь-яку інформацію, яка вас інтересує
|
У бібліотеці можна знайти будь-яку інформацію, яка вас цікавить
|
VII.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ ТА ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК
1.Виконання вправ з підручника: с. 154 №340 та с. 155 № 342
2.Творче завдання Прочитайте висловлювання п’ятикласників і знайдіть недоліки.
Рідною батьківщиною мого брата є місто Київ. Учора мій Тузик вечеряв о сьомій годині, а потім вечеряв об одинадцятій. Класовод 7-Б доповіла адміністрації, що її клас не приймав участь у зборі макулатури. За громадянською думкою, дерева вирішили посадити вздовж усієї траси. Інформативний випуск газети «Шкільні вісті» затримали на 5 днів.
- Розтлумачити вказані слова, з’ясуйте чим вони відрізняються
- Тактичний – який стосується тактики, що використовується у політиці, спорті, на війні для досягнення мети
- Тактовний – який володіє почуттям міри, вміє поводитися, дотримуючись відповідними нормами.
- Хутровий – пов'язаний із хутром (розведенням, добуванням, обробкою, торгівлею).
- Хутряним – виготовлений, пошитий з хутра.
- Сердечний – 1) доброзичливий, чуйний, добрий; 2) пов'язаний з почуттям закоханості, переживанням, душевний.
- Сердешний – бідолашний, нещасний.
- Серцевий – такий, що стосується серця, його діяльності.
- Писемний – написаний, протилежний усному.
- Письменний – який уміє читати і писати, грамотний.
- Ґніт – це стрічка або шнур, що використовується для горіння в гасових лампх, свічках.
- Гніт – 1) гноблення, пригнічення; 2) важкий предмет, що його кладуть на що-небудь для притиснення.
4.«Особливості слововживання»
VIII.СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
IX.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
X.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
|